Мене звати Варламова Юлія. Я разом із своїми вихованцями історико-краєзнавчого гуртка «Відлуння віків» чотири роки поспіль брала участь у конкурсі шкільних проектів для вчителів історії та суспільних дисциплін «Повсякденне життя в СРСР у період 1980-1991років» за підтримки АМО. Конкурс був для нас дуже цікавим. З кожним роком я удосконалювала свою майстерність у роботі по використанню метода усної історії.

У першому конкурсі ми з учнями працювали над питанням «Освіта в СРСР: погляд з боку колишніх учнів». Діти брали інтерв’ю у своїх батьків, дитинство і шкільні роки яких припали саме на цей період. Вони з захопленням та цікавістю слухали про атрибути шкільного життя своїх батьків.

У другому конкурсі ми досліджували освіту з точки зору вчителя. Брали інтерв’ю в колишньої вчительки історії нашої школи, яка нині працює директором історико-краєзнавчого музею району. Розповідь була більш чіткою, структурованою. Відображала основні моменти політичної історії і їх вплив на буденне життя пересічних громадян.

Третя робота проводилася переважно одинадцятикласниками у рамках вивчення курсу новітньої історії України. Це були переважно матеріали про моду, повсякденне життя, молодіжні течії. Респондентами виступали близькі для учнів люди: сусіди, дідусі та бабусі, інколи батьки. Дехто з дівчаток з цікавістю досліджував історичні експонати, які залежалися у шафах їхніх мам та бабусь.

Великий вплив на вибір теми дослідження у цьому навчальному році справила літня школа з вивчення методу усної історії, яка відбулася в межах проекту Асоціації з міжнародних питань.. Ідея дослідження служби в армії сформувалася саме там. І не просто в Радянській Армії, а у складі обмеженого континенту на територіях інших держав. Не в зонах військових конфліктів, а з мирною місією. Для дослідження було визначено два респондента, які служили на кардинально різних територіях і навіть у різних частинах світу. Учні зробили висновок, що успіх дослідження залежить від наступних причин: вдало і коректно складеного опитувальника, комунікативних здібностей респондента, його характеру, настрою, вміння направити розмову у правильне русло. Також ми врахували зауваження щодо правильності оформлення роботи, дотримувалися вимог щодо оформлення дозвільної документації та інше. Позитивне значення мало навчання у Літній школі, де я мала можливість практично попрацювати над методикою роботи з інтерв’ю, познайомитися з готовими проектами інших науковців.

І ось нарешті довгоочікувана перемога у конкурсі проектів. Гасло: «Хто стукає, тому відкриють» справдилося. А нагорода – поїздка до Чехії стала просто чарівним різдвяним подарунком.

Освітня подорож подарувала багато приємних і корисних моментів. Починаючи з Інституту досліджень тоталітаризму, потім у Центрі візуальної історії «Malach» – все це розширювало мої знання та вміння в галузі усної історії, давало новий корисний та пізнавальний досвід. Візит до чеської школи «Vratislavova» – гарний досвід для того, щоб внести зміни в школу українську. Комфорт для учнів та вчителів, домашній затишок та простота, відсутність роками вироблених ритуалів – цього дуже бракує у нас. Особливий респект привітному заступнику директора пану П.Мартіновскому, який професійно відповідав на наші запитання і пригощав смачною кавою. Незабутньою була зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом України у Чеській республіці паном Євгеном Перебийносом, який у теплій та невимушеній  атмосфері вів розмову, з інтересом слухав розповіді про наші проекти з усної історії.

Феноменальною подією було відкриття і презентація проекту «Deconstruction. Архіви КГБ для медіа.» Ми мали можливість особисто познайомитися з сучасними істориками, які зробили справжню революцію в сучасній історії України. Під час  презентації одного з медіа проектів у мене виникла нова ідея для історично-пошукової роботи.

Чудовою була і культурна складова подорожі: незабутня екскурсія містом, відвідування Національного музею та Національної галереї Праги. Ми мали змогу оглянути оригінали картин Моне, Ван Гога, Пікассо, Делакруа, Мухи та інших відомих митців.

Я вважаю, що цей конкурс був дуже корисним.  Він сприяє вивченню новітньої історії з  погляду мультиперспективності. Під час проекту учні навчаються формулювати питання, робити інтерв’ю, аналізувати його, визначати поле для дискусій. Реалізація проекту допомогає усвідомити, що історію завжди проживає людина, яка має власний досвід і відповідно до цього досвіду інтерпретує події з минулого.

Величезна подяка за організацію нашої змістовної освітньої подорожі, теплу атмосферу, затишок та подарунки співробітниці АМО Валентині Люля, координатору міжнародних освітніх проектів АМО Зденкі Вагнеровій, голові журі, доктору історичних наук Юрію Волошину.

Юлія Варламова, заступник директора з виховної роботи, учитель історії Петропавлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 з професійним навчанням Дніпропетровська область.