Мене звати Маргарита Гошко і я учителька історії та правознавства СШ №155 Шевченківського району м. Києва. У грудні 2017 року я відвідала Прагу у складі переможців конкурсу шкільних проектів з усної історії «Повсякденне життя в СРСР у період 1980 – 1991 роках». Ця освітня поїздка була складовою проекту чеської громадської організації Асоції з міжнародних питань. Протягом тижня відбулася низка майстер-класів та зустрічей із чеськими колегами – вчителями історії та істориками-науковцями, які працюють із методом усної історії.

Досвідом з освітньої поїздки поділилася із колегами Шевченківського району під час семінару для вчителів історії «Вивчення ейдетики на уроках історії». Також вчителі Шевченківського району під час цього семінару познайомилися з методом усної історії та були запрошені долучатися до участі в конкурсі.

http://www.shevruo.kiev.ua/index.php?w=section&cat=17&id=8054

І вже у  березні 2018 р. Шевченківський район ініціював проведення районного конкурсу «Метод усної історії». Забігаючи наперед скажу, що на районний конкурс з усної історії серед учнів шкіл було подано 52 роботи, що вважаю великим успіхом для одного Шевченківського району. До членів журі нашого районного конкурсу запросила Тетяну Привалко, завідувачку відділу Усної історії Інституту національної пам’яті.

Після повернення до Києва у мене виникла ідея впроваджувати чеські методи та форми роботи при вивченні історії в українській школі. Спочатку вирішила підготувати пілотний урок-проект, під час якого будуть використані ті методики, з якими знайомилася у Празі. На жаль, українські шкільні підручники просякнуті ще старою радянською ідеологією, а деякі факти не відповідають дійсності. Крім цього, методика викладання історії у чеських школах націлена на формування критичного мислення, а наші підручники націлюють лише на заучування, а не розуміння фактів: майже відсутні документи, свідчення очевидців та візуальний матеріал.

Для підготовки уроку залучилися підтримкою Інституту Національної пам’яті України, щоб мати доступ до архівних документів та консультуватися із методичним відділом ІНПУ (більше інформації за посиланням нижче).

http://www.memory.gov.ua/news/u-stolichnii-shkoli-aprobuyut-novu-model-vikladannya-istorii – зустріч в ІНПУ

Урок присвятили гетьману Павлу Скоропадському, адже у шкільних українських підручниках з цієї теми нарахували аж 6 (!) недостовірних фактів, а сама постать гетьмана за матеріалами тих же підручників, виглядала зовсім неоднозначно – лише з точки зору авторів підручника.

Почали запрошувати науковців-істориків, медіа-експертів, методичні відділи для робочих зустрічей. На цих зустрічах, я демонструвала ті методики, які мають з’явитися у наших школах, спираючись на чеський досвід:

  • метод усної історії на уроках (про це більш детально нижче);
  • робота з фотоматеріалами – порівняння фотографій або їхній опис за планом;
  • робота з підручниками різних періодів, де чітко прослідковується, як по-різному, можна трактувати одну й ту саму історичну подію, але одночасно, ця методика дозволяє виявити, які факти однозначно були присутні в підручниках різних періодів;
  • робота з міжнародними джерелами та міжнародною пресою 1917-1920 рр: на уроці були використані статті газет із США, Шотландії, Англії, Росії та України. Усі статті висвітлювали прихід до влади Скоропадського, але всі вони, знову ж таки, по-різному показували події, що відбувалися в Україні в 1918 р. Це дало змогу учням зрозуміти, як медіа можуть формувати наше бачення і ставлення до одних і тих же подій. Використання газет при вивченні історії та ще й іноземними мовами додало міжпредметного характеру.

Під час підготовки до уроку відбулася також зустріч із представниками академічного історичного середовища. Про це детально за посиланням: https://sch-155.com.ua/news_listing.php?id=834

Проведення уроку було відзнято професійною технікою з метою створення у майбутньому проморолику для шкіл України, щоб поділитися цікавими та новітніми технологіями. Але головна ідея – долучити Міністерство освіти і науки України до створення загальнодоступних кейсів для всіх українських вчителів історії, де будуть зібрані усні свідчення, документи, які можна використовувати на уроках у вільному доступі, фото- та відеоматеріали.

Під час проведення самого уроку було апробовано чеську технологію роботи з історичними документами, низку сучасних активних дидактичних прийомів. Робота з документами та навчальними завданнями проводилась у безперевному он-лайн режимі з використанням низки навчальних програм у Інтернеті.

На уроці були представники Інституту національної пам’яті України, Київського національного університету ім Тараса Шевченка, медійні експерти, вчителі СШ 155. Проведення уроку розглядається як перший етап створення у подальшому “case-studies” із залученням міжнародних партнерів. За посиланням більше інформації та фото: https://sch-155.com.ua/news_listing.php?id=877

(коли відео з уроку буде змонтовано, то посилання на нього додасться до цього тексту – ред.)

Але для мене особисто участь у конкурсі з усної історії та поїздка до Праги – це величезний поштовх рухатися вперед.

Маргарита Гошко, м. Київ