Добрі й великі цілі завжди трапляються у прагненні змінюватись та розвиватись особисто. З 10 до 14 грудня 2018 року шість українських вчителів-іториків взяли участь у освітній поїздці до Чехії в рамках проекту «Відкрита школа», який здійснює Асоціація з міжнародних питань.

Особливої атмосфери роботі надавало безпосереднє перебування у Празі – місті, яке само по собі є суцільним історичним простором, середовищем, яке акумулювало всі кращі мистецькі досягнення багатьох епох.

Насичена й різностороння програма дозволила по-новому подивитися на найбільш болючі історичні трагедії ХХ століття, та переконатись у актуальності їх викладу в прогресивному форматі усної історії.

Жорстокі реалії тоталітаризму несли смертельну загрозу не одному поколінню. Важко усвідомити, що цинічні злочини й криваві розправи в ряді випадків, продовжують бути у півтаємному статусі. Під час візиту до Інституту досліджень тоталітарних режимів учасники освітньої поїздки познайомилися зі специфікою роботи цієї установи, познайомилися із усноісторичними проектами, які реалізовував Інститут. Була дуже цікавою презентація освітніх проектів Інституту – завдяки сучасним методам навчання робота істориків-дослідників використовується при навчанні історії у школах.

Насиченості програмі надавали цікаві зустрічі та знайомства. Наприклад, із Надзвичайним та Повноважним Послом України у Чеській Республіці Євгеном Перебийносом, а також із головою Українського інституту національної пам’яті Володимиром В’ятровичем у рамках відкриття й презентації спільного українсько-чесько-словацького проекту «Deconstruction. Архіви КДБ для медіа».

Вчителі з України відвідали Центр візуальної історії Malach, де мали змогу познайомитися із найбльшим архівом усноісторичних інтерв’ю. Архів зберігає свідчення людей, які пережили Голокост, або були свідками тих подій, чи допомагали євреям вижити. Завдяки цьому архіву було розроблено низку навчальних програм, якими можуть користуватися вчителі з усього світу.

Також учасники поїздки відвідали загальноосвітню школу «Vratislavova», де отримали не лише корисні практичні навики, а й ознайомились із ключовими принципами роботи й викладання історії якими послуговуються їх чеські колеги.

Оскільки неможливо вкладати минуле людства без знання його мистецьких звершень, вчительська група з великим захопленням відвідала Національну галерею Праги «Музей сучасного мистецтва» а також Національний краєзнавчний музей.

Ми намагалися набрати цінного досвіду та навиків, які дозволять інтенсивно розвиватися й різносторонньо застосовувати метод усної історії під час вивчення новітньої історії в українських школах. Підбиття підсумків й колективне обговорення проектів, стало логічним завершенням нашої тижневої роботи якою неможливо не пишатись.

Щиро дякуємо усім сторонам й залученим організаціям та людям за мотивацію й добрий приклад роботи, ставлення до минулого та за його популяризацію у нашому часі, адже саме малими кроками кожного долаються нелегкі дороги, бажаємо успіхів й подальшої плідної співпраці.

Михайло Музичка,
учасник освітньої поїздки до Праги