16-20 квітня 2018 року відбулася завершальна сесія семінарів «Усна історія як метод і джерело» у Ніжині (Чернігівська обл.) та Глухові (Сумська обл.). Мета семінарів – познайомити вчителів та студентів педагогічних університетів із використанням методу усної історії під час вивчення новітньої історії у школі.

16 квітня 2018 року семінар відбувся у Ніжинській загальноосвітній школи № 1. У ньому взяли участь учителі-історики Ніжина та Обухова. Сприяння в організації та проведенні семінару надала Сватенкова С. І., методист Міського методичного кабінету Управління освіти Ніжинської міської ради. Лектори семінару – професор Юрій Волошин та науковий співробітник ПНПУ імені В. Г. Короленка Анастасія Момот – говорили про використання методу усної історії в шкільній практиці, роз’яснили правила транскрибування інтерв’ю, надали зразки супровідних документів. Також, учасники семінару попрацювали у малих групах над формулюванням проблем, які можна дослідити, використовуючи метод усної історії.

17 квітня 2018 року лектори зустрілися з магістрантами та викладачами Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Обговорили питання інституціоналізації усної історії у світі та Україні, методологію досліджень, специфіку інтерв’ювання осіб, які пережили життєві кризи у минулому. Окрему увагу приділили питанням репрезентативності усноісторичного дослідження, порядку введення результатів проекту в науковий обіг тощо.

19 квітня 2018 року семінар відбувся у Глухівській загальноосвітній школі №6 для вчителів міста. Під час роботи на семінарі, учасники з’ясували покроковість реалізації усноісторичного проекту у школі – від формулювання ідеї та плану роботи, пошуку та відбору респондентів, до можливостей презентації результатів дослідження. Окрему увагу приділили методиці інтерв’ювання, оформленню супровідних документів.

20 квітня 2018 року відбувся завершальний семінар проекту у Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка. Численна студентська аудиторія ознайомилась зі становленням та розвитком усної історії, можливими об’єктами досліджень, вимогами до оформлення дозволів для використання аудіозапису та транскрипту інтерв’ю. Лекторка Анастасія Момот зосередила увагу на ситуації інтерв’ю: складання плану інтерв’ю, прийоми активного слухання, початкове та завершальне питаннях, типові помилки та проблеми під час розмови. Професор Юрій Волошин відповів на питання учасників семінару – наскільки об’єктивними є спогади людей, чи можна редагувати траскрипт інтерв’ю, які якості інтерв’юера сприяють, а які заважають роботі з респондентами.

http://nizhyn.in.ua/usna-istoriya-yak-metod-i-dzherelo/

http://obmetportal.at.ua/news/uchitel_istoriji_mista_obukhova_vidvidala_seminar_u_nizhini/2018-04-21-107

http://mmk-nizhyn.at.ua/news/usna_istorija_jak_metod_i_dzherelo/2018-04-17-447