12 – 15 грудня 2016 року вчителі-координатори конкурсу шкільних проектів з усної історії взяли участь у освітній поїдці до Чеської Республіки.

Вчителі з України під час перебування у Празі зустрілися із чеськими колегами вчителями історії, відвідали низку усноісторичних та архівних інституцій, брали участь в дискусії.

У перший день візиту учасники поїздки обговорювали актуальність та доцільність використання методу усної історії при вивченні новітньої історії із Вацлавом Адамкем, викладачем історії багаторічної гімназії «Modrany» та співробітником відділу освіти Інституту досліджень тоталітарних режимів (Ústav pro studium totalitních režimů, http://www.ustrcr.cz ). Також вчителі презентували проекти своїх учнів, обговорювали плюси та мінуси в процесі реалізації, порівнювали українські та чеські реалії і як це відображається на вивченні історії в школі.

Під час візиту до Інституту досліджень тоталітарних режимів учасники поїздки обговорили із Адамом Граділкем, керівником усноісторичних проектів USTR, а тепер координатором проекту «Чехословаки в радянських таборах» можливості, які дає усна історії, для глибшого пізнання та розуміння «великої» офіційної історії. Також вони познайомилися із новою навчальною програмаю, яку розробив відділ освіти USTR при вивченні новітньої історії. Це нова комп’ютерна програма для роботи із фотографією під час уроку історії. Її представила Каріна Горжені, науковий працівник USTR та координатор низки усноісторичних проектів, які здійснюються у Чеській Республіці. Українські вчителі також побували у архіві силових структур ЧР, який є складовою USTR, де познайомилися із особливостями роботи саме цього архіву – він містить архівалії від початку німецької окупації у 1938 році до 31 грудня 1989 року, падіння комуністичного режиму.

Празький Центр візуальної історії «Малах» (http://ufal.mff.cuni.cz/cvhm/ ) наблизив вчителям великий архів усноісторичних відеосвідчень Фонду Шоа (http://sfi.usc.edu). Це свідчення тих, хто пережив Голокост або допомагав євреям вижити у період Другої світової війни.

Також вчителі з України відвідали загальноосвітню школу «Лондонська», де познайомилися із авторською навчальною програмою цієї школи і як вчать історію саме у цій школі.

В освітній поїздці взяли участь:

Кисельова Ольга, вчитель історії Заверещицького НВК «Берегиня» Городоцького району Львівської області. «Моя стежина в історії».

Шаповал Яна, вчитель історії Запорізького колегіуму № 98, м. Запоріжжя. «Історія однієї медичної сестри».

Кучеренко Тарас, Технічний ліцей Дніпровського державного технічного університету залізничного транспорту, м. Дніпро. «Робота у 80-ті роки та на початку 90-х років  ХХ століття».

Голод Наталія, Голод Наталія Андріївна, вчитель історії гімназії НПУ імені М. П. Драгоманова,  Шевченківського району  м. Києва. «Важливі феномени періоду».

Тихойко Зоряна, НВК «Школа-ліцей «Європейський», м. Львів. «Освіта в СРСР за часів тоталітаризму та «перебудови» (1980-1991 рр.)».

Веркалець Тетяна, Полтавський навчально-виховний комплекс (ЗНЗ-ДНЗ) №16, м. Полтава. «Без пам’яті про минуле ми приречені на забуття».

Юрій Волошин, координатор проекту в Україні.