18-21 квітня 2017 р. відбулася завершальна серія одноденних семінарів «Усна історія як метод і джерело». Слухачами семінарів стали вчителі історії та студенти історичних спеціальностей Чернігівщини та Сумщини.

18 квітня семінар відбувся у Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Костянтина Ушинського. Семінар відвідали вчителі суспільних дисциплін, методисти районних (міських) методичних кабінетів, методичних центрів, які відповідають за викладання суспільних дисциплін. Учасники семінару мали можливість ознайомитися із курсом лекцій із теорії усної історії, інституалізації науки у світі та Україні, методики організації усноісторичних досліджень. Щоб продемонструвати принадність усноісторичного методу при дослідженні локальної історії, під час однієї з лекцій слухачі об’єднались у мікрогрупи та шляхом мозкового штурму сформулювали декілька тем з історії Чернігівщини, які є актуальними для дослідження. Серед названих тем велика частина стосувалася аварії на Чорнобильській АЕС: участь чернігівців у ліквідації наслідків катастрофи, повсякденне життя у зоні відчуження; розпад СРСР та проголошення незалежності України, зокрема, «ковбасна» революція у Чернігові.

http://www.cg.gov.ua/index.php?id=240875&tp=0

http://moyyvle4enie.blogspot.com/2017/04/blog-post_18.html

http://choippo.edu.ua/?p=18952

19 квітня лектори відвідали Навчально-науковий Інститут історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка. Студенти-історики, аспіранти та викладачі інституту прослухали повний курс лекцій, обговорили питання організації усноісторичних досліджень та порядок оформлення свідчень для їх введення у науковий оббіг.

20 квітня 2017 р. було проведено семінар на історичному факультеті Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка. Лектори розповіли про розвиток усної історії у світі та Україні, про можливості методу для наукової діяльності студентів та викладачів. Також було розглянуто етапи реалізації усноісторичних проектів: формулювання предмету дослідження, пошук респондентів, ситуацію інтерв’ю, створення транскрипту та презентації результатів дослідження.

Завершилась серія семінарів 21 квітня у Сумському інститут післядипломної педагогічної освіти. Професор Юрій Волошин говорив про появу усної історії та завоювання нею місця у науковому просторі, про відомі світові усноісторичні проекти та про користь використання методу при викладання історії у старшій школі. Лекторка Анастасія Момот висвітлила особливості інтерв’ювання: організацію бесіди, етапи, поширені помилки та способи їх розв’язання.

Усі учасники семінарів отримали сертифікати про участь, методичні матеріали та запрошення до участі у конкурсі шкільних проектів з усної історії, який організовує Чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (www.amo.cz).